29 kwiecień 2024

Zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich

zdjęcie: Zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich / fot. PAP
fot. PAP
W związku z wystąpieniem ASF u dzików na terenie Gdyni, obowiązuje zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich na okres jednego miesiąca - poinformował w poniedziałek Pomorski Urząd Wojewódzki.

W poniedziałek Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku poinformował w mediach społecznościowych o rozporządzeniu wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni w sprawie zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie miasta.

"W związku z wystąpieniem ASF u dzików na terenie miasta Gdynia, obowiązuje zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich na okres jednego miesiąca od dzisiaj" – przekazał urząd.

W komunikacie podano, że od zachodu granicę zakazu wstępu stanowi Obwodnica Trójmiasta (S6); od północy - linia ulic: Chwarznieńska od pętli z drogą S6, w kierunku wschodnim, ul. Małokacką, ul. Stryjską do ul. Lotników; od wschodu - linia kolejowa od stacji SKM Gdynia Redłowo do granicy administracyjnej Gdyni i Sopotu; od południa - granica administracyjna Gdyni i Sopotu w kierunku zachodnim, do ulicy będącej przedłużeniem ul. Mikołaja Reja, dalej do Gołębiewa i drogi S6.

"Zakaz nie obowiązuje dla zorganizowanych miejsc użytku publicznego, na terenie których zarządcy tych miejsc zagwarantują, aby użytkownicy poruszali się wyłącznie w granicach tych obiektów" – przekazano w informacji i podkreślono, że na terenie objętym zakazem prowadzone będą opryski oraz odłów sanitarny dzików.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie. Śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. (PAP)

dsok/ jann/