reklama
17 grudzień 2023

Uniwersytet Opolski otrzyma wsparcie amerykańskiej fundacji im. Juliana Schwingera

zdjęcie: Uniwersytet Opolski otrzyma wsparcie amerykańskiej fundacji im. Juliana Schwingera / fot. PAP
fot. PAP
Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zajmujący się fizyką teoretyczną otrzymają wsparcie z amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. W tym roku fundacja przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie.
REKLAMA

Jak poinformował Uniwersytet Opolski, fundacja Juliana Schwingera z USA (Julian Schwinger Foundation for Physics Research) zatwierdziła finansowanie projektu badawczego, realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Opolskiego. Projekt dotyczy badań procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych materiałach dla nanoelektroniki.

Fizyka kwantowa w dwóch wymiarach przestrzennych to dziedzina nauki związana z badaniem zachowań materii i energii na płaskiej powierzchni. Różni się to bardzo od "zwykłej" fizyki, gdzie rzeczy mogą poruszać się tylko w trzech wymiarach. Wyniki badań tej dziedziny mogą być wykorzystane do budowy komputerów kwantowych mających większą moc i szybkość rozwiązywania problemów, które są niemożliwe dla zwykłych komputerów.

"Przy wsparciu Fundacji Juliana Schwingera będziemy dalej rozwijać modele teoretyczne, które pozwolą uzyskać lepszy wgląd w zrozumienie i kontrolę właściwości fizycznych 2D materiałów nanoelektronicznych. Członkowie zespołu z Uniwersytetu Opolskiego posiadają szerokie doświadczenie w badaniach teoretycznych tego typu materiałów. Projekt niesie ze sobą duży potencjał współpracy interdyscyplinarnej i pomoże w stworzeniu nowatorskich technologii i zastosowań w tak różnorodnych dziedzinach, jak przyszłe komputery kwantowe, urządzenia pamięci, ogniwa słoneczne, nanoelektronika czy sprzęt medyczny" - wyjaśnia dr hab. Andreas Sinner, jeden z opolskich naukowców zaangażowanych w badania.

Julian Schwinger wraz z dwoma innymi znanymi fizykami otrzymał w 1965 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za "podstawowe prace z zakresu elektrodynamiki kwantowej, mające głębokie konsekwencje dla fizyki cząstek elementarnych". (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iława
-0.1°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iławie

kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-28 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-03 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany