27 marzec 2024

Zmarł Jerzy Mindziukiewicz "Jur", powstaniec warszawski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich

zdjęcie: Zmarł Jerzy Mindziukiewicz
fot. PAP
W wieku 96 lat zmarł Jerzy Mindziukiewicz "Jur". Uczestnik Powstania Warszawskiego, a w ostatnich latach wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Informację o jego śmierci podał m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Bardzo smutna wiadomość. Dla całej stolicy, ale też dla mnie osobiście. W wieku 96 lat zmarł Jerzy Mindziukiewicz +Jur+. Uczestnik Powstania Warszawskiego, a w ostatnich latach wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. To był zaszczyt móc Pana poznać. To był ogromny przywilej móc z Panem rozmawiać, nie tylko przy okazji obchodów rocznicowych, na których zawsze niezawodnie się Pan pojawiał. Planowaliśmy już wspólnie obchody 80. rocznicy Powstania. To będzie niestety pierwsza, na której Pana zabraknie" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy.

"Panie Jerzy - Miasto Stołeczne Warszawa zawsze będzie o panu pamiętać" - podkreślił.

Jerzy Mindziukiewicz "Jur" urodził się 11 lipca 1927 r. w Warszawie. Przed wojną uczęszczał do szkoły powszechnej nr 26 przy ul. Miedzianej 8, którą ukończył już w czasie okupacji niemieckiej (w budynku przy ul. Tarczyńskiej 8).

Po latach mówił, że w szkole wychowanie było bardzo patriotyczne. W wywiadzie dla Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślał, że "w zasadzie nie było takiej klasy, takiego roku, gdzie nie byłoby jakiejś zbiórki na karabin maszynowy, czołg czy na jakiś okręt wybudowany w Gdyni".

Mindziukiewicz kontynuował edukację w warszawskiej szkole kupieckiej Józefa Gąseckiego, która mieściła się przy ulicy Królewskiej 23. W rozmowie z MPW opowiadał, że "było to ukryte gimnazjum, w którym przerabiano obowiązujący dla tego typu szkoły program".

Należał do konspiracji niepodległościowej najpierw w ramach Konfederacji Narodu, a po jej scaleniu z Armią Krajową był członkiem AK. Należał do plutonu "Drużyn Bojowych Niedźwiedzi", wywodzącego się z Konfederacji Narodu.

W czasie Powstania Warszawskiego brał udział w walkach o Centralny Dworzec Pocztowy u zbiegu ul. Żelaznej i Al. Jerozolimskich w szeregach 3. kompanii – I batalionu "Lecha Żelaznego" – zgrupowania "Chrobry II", w stopniu strzelca. Wyszedł z miasta wraz z ludnością cywilną.

Od 2020 był skarbnikiem i wiceprezesem Prezydium Zarządu Związku Powstańców Warszawskich. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/