4 październik 2011

Sprawdź, ile zarobisz na produkcji

zdjęcie: Sprawdź, ile zarobisz na produkcji / fot. archiwum TM.
fot. archiwum TM.
Najnowszy – 14. raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych 2011 został już opublikowany przez Sedlak & Sedlak. Streszczenie materiału w dzisiejszym artykule – otwórz i dowiedz się, ile tak naprawdę zarabiają pracownicy produkcyjni.
Pieniądze niejednokrotnie spędzają ludziom sen z powiek. Jedni zaciągają kredyty, inni zaciskają pasa, pozostali zaś robią wszystko, by uczciwie przeżyć do kolejnego miesiąca. Zobacz, na ile jest to możliwe, jeśli myślą o podjęciu pracy na stanowisku pracownika produkcyjnego.

Mniej, bo z… Polski

Opracowanie wykazało, że pracownicy produkcyjni zatrudnieni w firmach z polskim kapitałem zarabiają mniej niż ich koledzy po fachu z przedsiębiorstw zagranicznych. Różnica w zarobkach wynosi ok. 10% - polskie jednostki oferują wypłatę w wysokości 2282 zł, zaś zagraniczne – 2541 zł.

Więcej, bo z WLKP

Co ciekawe, różnice w wynagrodzeniach można zauważyć także w obrębie różnych regionów Polski. Jak wykazał raport, najlepiej opłacani są pracownicy produkcyjni zatrudnieni w firmach ze Śląska (2722 zł) i Wielkopolski (2620 zł). W najgorszej sytuacji finansowej są natomiast pracownicy z województwa dolnośląskiego, których wypłata kształtuje się na poziomie 2047 zł.

Branża chemiczna – to się opłaca

Stawki różnicowały się jednak nie tylko na tym poziomie. Jak zauważono, różnicę w płacach można było dostrzec także w zależności od rodzaju wybranej branży. Najwięcej zarabiają bowiem pracujący w branży chemicznej (50 % z nich otrzymuje miesięcznie więcej niż 2997 zł, co czwarty – ponad 3580 zł), najmniej zaś – zatrudnieni w branży elektronicznej i elektrotechnicznej (50 % z nich zarabia mniej niż 1987 zł).

Magiczny próg przychodów

Kolejnym elementem różnicującym wypłaty otrzymywane przez pracowników była wielkość przychodów firmy. Jeśli te wynosiły do 50 mln zł, pracownicy zarabiali najmniej, bo około 2005 zł brutto. Z kolei jeśli przychody jednostki przekraczały magiczny próg 1500 mln zł, automatycznie przekładało się to na wynagrodzenia pracowników, kształtujące się nawet na poziomie 2620 zł brutto.

Na podstawie danych z najnowszego XIV raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych 2011 oprac. Martyna Janiak