25 marzec 2024

zdjęcie: Bezpodstawnie wezwali policję. Kobieta odpowie przed sądem, mężczyzna musi zapłacić mandat / pixabay/7557621
Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób mogą przyczynić się do tego, że pomoc osobie, która jej naprawdę potrzebuje, nie dotrze do niej na czas. Przykładem tak nieodpowiedzialnej postawy, jest zachowanie 43-latki, która chciała z kimś porozmawiać i 31-latka, który zaczepiał brata i wzywał policję.

W niedzielę (24.03.2024 r.) po godzinie 16:00 do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwoniła kobiet. Poinformowała, że ma zawroty głowy, a wcześniej jej nietrzeźwy brat wszczął awanturę. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że kobieta słabiej się poczuła, ponieważ za miesiąc musi się stawić w Sądzie w Elblągu, co jest dla niej problemem. Jak ustalili funkcjonariusze, żadnej awantury nie było z bratem, który był trzeźwy. Kobieta oświadczyła, że potrzebowała rozmowy i teraz już czuje się dobrze. Przybyły na miejsce zespół karetki pogotowia oświadczył, że 43-latka nie wymaga leczenia. W związku z powyższym policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przesłana do sądu, gdzie w najbliższym czasie za swoje zachowanie odpowie 43-latka.

Natomiast po 18:00 policjanci jechali do kolejnego kłócącego się rodzeństwa. Tym razem zadzwonił mężczyzna i oświadczył, że brat jest nietrzeźwi i agresywny. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie okazało się, że faktycznie doszło do nieporozumienia, ale mężczyźni pogodzili się w obecności policjantów. Po godzinie funkcjonariusze pojechali ponownie pod ten sam adres. Okazało się, że to zgłaszający zaczepia brata i prowokuje do kłótni, po czym dzwoni na numer alarmowy. 31-latek za bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Pamiętajmy !

Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.

Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji policji, ponieważ wzywając ją bezpodstawnie, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której — w wyniku np. głupiego żartu — patrol policji nie dotrze.