Jeździli pijani drogami powiatu iławskiego. Cała trójka w najbliższym czasie będzie tłumaczyć się przed sądem
Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci w sobotę (20.01.2024 r.) kilka minut po godzinie 1:00. W trakcie czynności okazało się, że 52 – latek kierował samochodem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie.
Tymczasem w Suszu policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Jak się okazało 43 – latek przyjechał samochodem do swojego znajomego. Kierujący znajdując się pod znacznym działaniem alkoholu i w trakcie rozmowy z kolegą zaczął się z nim kłócić a następnie szarpać. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 43 – latek kierował pojazdem mając 1,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci również temu kierującemu zatrzymali prawo jazdy.
Natomiast w gminie Iława funkcjonariusze po zgłoszeniu przez świadka zatrzymali 30 – latkę kierującą mercedesem. Zgłaszający oświadczył, że jedzie za kierowcą, który ma problem utrzymaniem prostego toru jazdy i jest prawdopodobnie nietrzeźwy dodając, że właśnie zjechał na stację benzynową. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Tam policjanci potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że 30 – latka kierowała mercedesem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Kierującej również zatrzymano prawo jazdy
PAMIĘTAJMY!!!
Za samo kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych
Nieodpowiedzialni kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy samochodów jak i rowerów mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
· zmniejsza szybkość reakcji
· ogranicza pole widzenia
· powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
· powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
· powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.