Kierowca za przekroczenie prędkości został ukarany mandatem 5 tys. zł i zatrzymaniem prawa jazdy
Jak widzimy niestety w dalszym ciągu, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą jazda z nadmierną prędkością. Tylko wczoraj policjanci iławskiego ruchu drogowego dokonali 43 kontroli, pracowali na miejscu 4 kolizji i ukarali mandatami 17 osób.
W poniedziałek (27.05.2024 r.) kilka minut po godzinie 4:00 w Sampławie policjanci zwrócili uwagę na renaulta, którego kierowca w terenie zabudowanym jechał zdecydowanie szybciej, niż zezwalają na to przepisy.
Pomiar prędkości wykazał, 122 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd, za którego kierownicą siedział 26-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego.
Policjanci po sprawdzeniu w systemach ustalili, że kierowca, był już karany za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dlatego też policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na mężczyznę mandat w ramach „recydywy”, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia. Kierujący otrzymał 5 000 mandatu, a na jego konto trafiło 15 punktów karnych. W związku z tym, że przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali mu także uprawnienia do kierowania na okres 3 miesięcy.
Przypominamy! Każdy, kto wsiada za kierownicę swojego pojazdu, odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, aby jeździć zgodnie z przepisami i stosować się do ograniczeń wynikających z przepisów ruchu drogowego. Brawura i ryzykowne zachowania mogą doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.
PRZYPOMINAMY!
W polskim prawie recydywa wystąpi wtedy, gdy kierowca po raz drugi w ciągu 2 lat popełni wykroczenie drogowe z tej samej grupy. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.
Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:
· 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
· 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
· 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
· 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
· 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;