Nie stosował się do policyjnego dozoru sąd zastosował areszt. 38 - latek najbliższe trzy miesiące spędzi w zakładzie karnym
W czwartek (24.07.2023 r.) policjanci zostali poinformowani o awanturze w jednym z domów w gminie Susz. Zgłaszająca oświadczyła, że jej mąż od dłuższego czasu znęca się nad nią psychicznie jak i fizycznie. Dodała, że kiedy znajduje się pod działaniem alkoholu wszczyna awantury, podczas których wyzywa kobietę, ośmiesza a także poniża. Dlatego pokrzywdzona w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiła o pomoc. Kobieta dodała, że w rodzinie jest już prowadzona Niebieska karta. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu mieszkańcowi gminy Susz.
W związku z powyższym na wniosek funkcjonariuszy, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór z obowiązkiem stawiennictwa dwa razy w tygodniu w jednostce policji. Ponadto, mężczyzna musiał wyprowadzić się z domu, ma zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz ma nakaz powstrzymania się od alkoholu. Jednak 38 – latek nie stosował się do zastosowanego środka zapobiegawczego a także nie zmienił swojego zachowania. Kobieta po raz kolejny postanowił poprosić o pomoc policjantów. W związku z powyższym policjanci wraz z prokuratorem złożyli wniosek o zmianą środka zapobiegawczego. Sąd uznał wniosek za zasadny. 38 - latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
Kodeks karny za stosowanie przemocy wobec osoby najbliższej przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują, aby każdy reagował widząc przemoc. Tak jak w tym przypadku, wystarczył tylko jeden telefon, a sprawca przemocy domowej został odizolowany od rodziny i nie ma już możliwości znęcania się nad najbliższymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o fakcie znęcania się. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
Również pod numerem telefonu 801120 002 w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” w przypadkach przemocy w rodzinie uruchamiać będą nowy rodzaj interwencji. W wyniku otrzymania od osób pokrzywdzonych informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie lub niedotrzymaniu warunków probacji przez sprawcę mężczyźnie prawomocnie skazanego za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” będą podejmować działania o charakterze interwencyjnym przez powiadamianie policji i kuratorów, którzy w swoich środowiskach lokalnych będą uruchamiać działania zmierzające do odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.