12 kwiecień 2024

zdjęcie: Nie zatrzymał się do kontroli i kierował mazdą pod wpływem alkoholu. To jeden z kierujących, który za swoje zachowanie odpowie przed sądem / fot. KPP w Iławie
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 – taki zarzut w najbliższym czasie usłyszy 26 – latek. Mężczyzna uciekał przed policjantami bo nie chciał dostać kolejnego mandatu i myślał, że ucieczka to tylko wykroczenie To jeden z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymany podczas minionej doby.

W czwartek (11.04.2024 r.) kilka minut po godzinie 15:00 policjanci podczas patrolu miasta i gminy Iława chcieli zatrzymać do kontroli drogowej kierującego mazda. Kierujący w terenie zabudowanym jechał z prędkością 78 km/h. Kiedy pokazali znak do zatrzymania mężczyzna nie reagował i pojechał dalej. W związku z powyższym użyli sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych kierujący samochodem nie zatrzymał się a wręcz zaczął uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg za pojazdem. Mężczyzna próbował zgubić policjantów, stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zmuszając innych kierujących do zjeżdżania na pobocze. Policjanci zatrzymali 26 – latka. Jak się okazało mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli ponieważ nie chciał dostać kolejnego mandatu i myślał, że ucieczka też jest tylko wykroczeniem. W trakcie czynności okazało się, że to nie było jego jedyne przewinie. Badanie alkomatem wskazało 0,23 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie. 26 – latek za nie zatrzymanie się do kontroli i kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu odpowie przed sądem. Natomiast za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatami.

Tymczasem kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany po zgłoszeniu przez świadka. Mężczyzna oświadczył, że syn, który jest pod działaniem alkoholu zabrał kluczyki i gdzieś pojechał. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku i na jednej z iławskich ulic zatrzymywali opisywany samochód. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach po czym skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 40 – latek kierował fiatem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.

Natomiast w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą peugeotem. Funkcjonariusze wylegitymowali kobietę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 19 – latka nie posiada uprawnień do kierowania samochodem.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w Lubawie. Mężczyzna jadąc toyotą nie zastosował się do znaku B-20 „STOP”. W trakcie czynności okazało się, że to nie było jedyne przewinienie 23 – latka. Badanie alkomatem wskazało, że mieszkaniec gminy Lubawa jeździł toyotą mając 0,3 promila alkoholu w organizmie.

PAMIĘTAJMY!!!

Nieodpowiedzialni kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy samochodów jak i rowerów mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
· zmniejsza szybkość reakcji
· ogranicza pole widzenia
· powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
· powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
· powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.