Nieumyślnie zaprószył ogień w zabytkowym młynie. Usłyszał zarzut

Kara do 2 lat pozbawienia wolności grozi 58 – latkowi. Mężczyzna zaprószył ogień w zabytkowym młynie w wyniku którego doszło do jego uszkodzenia. Teraz ze swojego zachowania będzie musiał tłumaczyć się przed sądem.
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
1211
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Przypomnijmy w marcu br. oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o pożarze zabytkowego młyna. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Mundurowi zabezpieczyli miejsce pożaru. Gdy tylko było to możliwe iławscy policjanci przeprowadzili oględziny miejsca oraz przesłuchali świadków. Podczas czynności okazało się, że do pożaru doszło poprzez zaprószenia ognia przez jednego z jego bywalców. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut, nieumyślnego zaprószenia ognia powodując pożar, który spowodował uszkodzenie wnętrza oraz elementów konstrukcyjnych zabytkowego budynku zespołu młyna wodnego na rzece Iławce. 58 – latek przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak oświadczył chciał się tylko ogrzać, jednak kiedy ogień się rozprzestrzenił uciekł.

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mówi o tym, że

ust. 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

ust. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2……..

ust. 5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
1211
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iławie