Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego NKWD ZSRR zamordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zdecydowaną większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Aby uczcić pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Dębem Pamięci oraz Kamieniem Pamiątkowym, postawionym dla uhonorowania Majora Wojska Polskiego Izydora Kononowicza zamordowanego przez NKWD w 1940 roku, znajdującym się na terenie Zespołu Szkół im. Bobaterów Września 1939 roku w Iławie złożono kwiaty. Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oddali Komendant Powiatowy Polciji w Iławie mł. insp. Waldemar Pankowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Iławie st. kpt. Bogdan Grzymowicz, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Iławie kpt. Damian Szczepański a także uczniowie Zespołu Szkół im. Bobaterów Września 1939 roku w Iławie.
Major Izydor Kononowicz urodził się w majątku Małe Soleczniki w 1901 roku. W roku 1918 pracował już w tajnej organizacji POW. Natomiast w 1919 roku przy zaborze Wilna wstąpił do Wojska Polskiego jako ochotnik do 11 Pułku Ułanów. Przez cały czas służby był na froncie. Po wyjściu z wojska współpracował z 2. Oddziałem Sztabu Generalnego WP, tzw. „Dwójką”, czyli kontrwywiadem Wojska Polskiego. Kiedy we wrześniu 1939 r. na tereny Rzeczpospolitej od wschodu razem z Armią Sowiecką wkroczyło NKWD, Izydor od razu został aresztowany jako agent kontrwywiadu współpracujący z II Oddziałem Sztabu Generalnego WP, zwalczającego bolszewików. Nastęnie w wewnętrznym więzieniu NKWD w Twerze został zamordowany.
W naszym kraju znajduje się wiele pomników i miejsc poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani, a wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli.