Pokłócił się z wujkiem więc postanowił wezwać na niego policję. Musiał zapłacić mandat
Wielokrotnie pod numer alarmowy wykonywane są połączenia, które niepotrzebnie blokują linie alarmowe, np. głuche telefony czy żarty. Odbierane są także połączenia, których tematyka w ogóle nie zawiera się w podstawach alarmowych.
Zdarza się, że osoby nie słuchają, o co pyta dyspozytor i nie odpowiadają na konkretne pytania, przedłużając rozmowę i blokując w ten sposób linię alarmową. Takie sytuacje są wyjątkową uciążliwością dla służb ratunkowych, ale przede wszystkim zagrożeniem dla osób, które faktycznie potrzebują szybkiej pomocy.
Niestety takich niechlubnych przykładów jest sporo. Chociażby sytuacja z środy (24.01.2024 r.). 27 - latek z gminy Iława zadzwonił pod numer alarmowy ze zgłoszeniem, że z jednej z Gajd do Zalewa jedzie vw kierowca, który jest nietrzeźwy i nie posiada do tego uprawnień. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku. Potwierdzili fakt kierowania przez 58 – latka tylko, że mężczyzna jechał rowerem i był trzeźwy. Policjanci ustalili, że między zgłaszającym a kierującym i od dłuższego czasu trwa konflikt.
Dlatego bezcelowe wybieranie numeru 112 zakończyło się dla 27-latka kosztowanie. Został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.
Warto wiedzieć!
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
Warto pamiętać!
W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.