8 kwiecień 2024

zdjęcie: Policjanci zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony podczas spaceru / fot. KPP w Iławie
Pomimo upływu wielu lat, na naszych terenach, nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas spacerów.

We sobotę (06.04.2024 r.) policjanci iławskiej jednostki otrzymali informację, że w okolicy domków letniskowych jednej z miejscowości gminy Iława podczas spaceru zgłaszający przedmiot przypominający niewybuch. Na miejsce zgłoszonej interwencji pojechał funkcjonariusz z grupy minersko–pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Policjant ustalił, że jest to granat ręczny z zapalnikiem w dobrym stanie technicznym prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

Funkcjonariusze przypominają!