reklama
kategoria: Na Sygnale
20 czerwiec 2024

Spotkanie edukacyjne pn. Przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią i edukacja retrospektywna na przykładzie zbrodni nazistowskich pope

fot. KPP w Iławie
Komenda Powiatowa Policy w Iławie zorganizowała spotkanie edukacyjne pn. „Przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią i edukacja retrospektywna — na przykładzie zbrodni nazistowskich popełnionych na terenie miasta i gminy Lubawa", które odbyło się w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej.
REKLAMA

Celem spotkania, które odbyło się w środę (19.06.2024 r.), było poszerzenie wiedzy społeczeństwa, w tym funkcjonariuszy, pracowników Policji oraz instytucji i organizacji współpracujących na co dzień z Policją na temat przestępstw popełnianych z nienawiści, oraz pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni nazistowskich na terenach miasta i gminy Lubawa. Miało ono również na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom, dyskryminacji i nierównemu traktowaniu, na podstawie odniesienia historyczne, które pokazują, w jaki sposób przeciętny człowiek w określonych warunkach staje się skłonny do stosowania przemocy, tortur, a także ludobójstwa.
Konferencja, w której wzięli udział zaproszeni goście m.in. Mateusz Szauer I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Bartosz Bielawski Starosta Powiatu Iławskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych, którzy na co dzień z funkcjonariuszami z Komendy z Powiatowej Policji w Iławie dbają o bezpieczeństwo, została zrealizowana w dwóch etapach. Pierwsza część rozpoczęła się w sali konferencyjnej Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej wykładem Pana Marcina Deka regionalisty ziemi lubawskiej na temat zbrodni nazistowskich popełnianych na terenie miasta i gminy Lubawa. Pan Marcin omówił działalność Selbschutzu na ziemi lubawskiej, masowych aresztowaniach czy wysiedleniach do okolicznych obozów oraz represjach wobec wobec polaków. Następnie Pan Marcin Michalski, który jest, na co dzień nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie poprowadził prelekcję na temat "Dzieje hitlerowskiego obozu karnego dla młodocianych w Lubawie". Temat ten jest dla niego szczególnie bliski, gdyż jednym z więźniów omawianego obozu był dziadek historyka. Dzięki czemu dostarczył on uczestnikom wiedzy na temat historii obozu dla młodocianych nie tylko na podstawie znalezionych w książkach czy prasie informacji, ale przede wszystkim z przekazów uzyskanych od dziadka. Następnie asp. szt. Joanna Kwiatkowska oficer prasowy KPP w Iławie na podstawie przygotowanej prezentacji przedstawiła temat dot. Przemocy motywowanej uprzedzeniami, mową i przestępstwami z nienawiści. Omawiając przy tym źródła, przyczyny i mechanizmy, które leżą u podstaw przestępstw motywowanych nienawiścią. Ta część spotkania miała na celu pogłębienie świadomości uczestników spotkania o tragicznych skutkach nienawiści i przemocy, a także zainspirować ich do działania na rzecz tolerancji i szacunku dla każdego człowieka. Warto dodać, że dzień wcześniej tj. 18.06.2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które przyjęło rezolucję w sprawie promowania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz tolerancji w przeciwdziałaniu mowie nienawiści.


Musimy wiedzieć, że społeczna akceptacja mowy nienawiści może prowadzić do utrwalania się stereotypów i uprzedzeń. Skutkiem braku właściwej reakcji na to zjawisko mogą być także tzw. przestępstwa z nienawiści, które wraz z przykładami zostały omówione podczas konferencji.

W drugiej części wszyscy uczestnicy przeszli pod budynek dawnego Obozu dla Młodocianych w Lubawie i przed pomnikiem złożyli kwiaty, po czym oddali hołd poległym.

Prelegenci starali się przekazać nie tylko informacje historyczne, ale również wpływać na emocje i współczucie uczestników, aby skłonić ich do refleksji nad własnymi postawami i wpływem, jaki mogą mieć na społeczeństwo.

Odkrywanie tych kart historii pozwoliło doświadczyć wszystkim uczestnikom spotkania bliskości z historią i zrozumieć jak dyskryminacja, nienawiść, uprzedzenia mogą prowadzić do okrutnych czynów, jakim jest eksterminacja.

Rozmowy i edukacja na powyższe tematy ma istotny wpływ na podnoszenie świadomości dotyczącej zapobieganie i zwalczanie przestępstw motywowanych nienawiścią.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Iława
4.3°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iławie

kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-28 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-03 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany