18 marzec 2024

Ukradł rower bo potrzebował pieniędzy na swoje wydatki. Odpowie przed sądem

zdjęcie: Ukradł rower bo potrzebował pieniędzy na swoje wydatki. Odpowie przed sądem / fot. KPP w Iławie
Przed sądem rodzinnym i nieletnich odpowie 15-latek z Iławy. Chłopak ukradł rower, który bez zabezpieczenia stał przed blokiem. Dodał, że zabrał go, aby sprzedać i mieć na swoje wydatki. Jednak został zatrzymany przez policjantów. Odzyskany jednoślad czeka teraz na swojego właściciela w iławskiej jednostce policji.

Iławscy funkcjonariusze wydziału kryminalnego codziennie wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze, czyli takie, które zmierzają do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie lub zdobycia nowych. Właśnie w taki sposób policjanci ustalili podejrzanego o kradzież. Co ciekawe, sprawca został zatrzymany, choć pokrzywdzony nie zgłosił wcześniej policjantom, że doszło do przestępstwa. Okazało się, że 15-latek wykorzystując brak zabezpieczenia roweru zabrał go kiedy ten stał zaparkowany przed jednym z iławskich bloków. Chłopak oświadczył, że chciał go sprzedać w najbliższym czasie, żeby mieć na swoje wydatki. Policjanci odzyskali skradziony jednoślad, który w najbliższym czasie trafi do prawowitego właściciela, na którego czekamy w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie.

Natomiast 15-latek za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Policjanci apelują !!!

Okazja czyni złodzieja – pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów.

Przypominamy!

- Kupując nawet najlepsze i najdroższe zapięcie, musimy pamiętać, aby z niego korzystać. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!

- Nawet zostawiając jednoślad w piwnicy na balkonie czy klatce schodowej, przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkim zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
- Kiedy zostawiamy rower na klatce schodowej, pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i poprośmy innych mieszkańców bloku, by też to uczynili. Pilnujmy też, aby administrator naszego budynku zadbał o sprawne działanie domofonu.
- Pozostawiając rower w miejscu ogólnodostępnym, starajmy się zostawić go w miejscu monitorowanym np. obok kamery miejskiej.
- Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży przekazanie tych danych Policji znacznie ułatwi odzyskanie jednośladu.
- Jeżeli mamy możliwość, ubezpieczmy swój rower od kradzieży.
- Pamiętajmy także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany, taki jak licznik, pompka czy zawieszone torby.