18 lipiec 2023

zdjęcie: Umorzone nie znaczy zapomniane. Odpowie za kradzież z włamaniem sprzed dwóch lat / pixabay/3243661
Umorzone nie znaczy zapomniane, a sprawcy niewykrytych spraw nie mogą spać spokojnie. Policjanci wielokrotnie wracają do postępowań sprzed lat, by w oparciu o nowe ustalenia odtwarzać szczegółowo przebieg zdarzeń i zatrzymywać ich sprawców. Tak było też w przypadku kradzieży z włamaniem, do którego doszło w 2021 roku na terenie gminy Iława. Dzięki wytężonej pracy kryminalnych doszło do ustalenia podejrzanego o to przestępstwo i przedstawienia mu zarzutu.

W listopadzie 2021 r. policjanci zostali powiadomieni o kradzieży z włamaniem, do przyczepy kempingowej, do której doszło na terenie gminy Iława. Z ustaleń kryminalnych wynikało wówczas, że po uprzednim wyłamaniu zamka schowka przyczepy kempingowej sprawca zabrał ze środka akumulator i złączki do węża ogrodowego a z drugiego schowka zabrał plandeki.

W powyższych sprawach wszczęto dochodzenia. W wyniku podjętych wówczas działań nie ustalono jednak sprawcy tego czynu i postępowanie umorzono.

Umorzone nie znaczy jednak zapomniane. Funkcjonariusze wrócili do tej sprawy. Przez ten cały czas kryminalni gromadzili i weryfikowali wszelkie informacje, wnikliwie analizowani podobne zdarzenia, typowali osoby, który mogły mieć związek z tym włamaniem. Determinacja policjantów doprowadziła do ustalenia personaliów podejrzanego.

Okazał się nim 69 – latek, który mieszkał w miejscowości gdzie doszło do kradzieży. Mieszkaniec gminy Iława został zatrzymany i usłyszał zarzut do którego się przyznał.

Umorzone postępowanie zostało na nowo podjęte, a sprawca nie uniknie odpowiedzialności za popełnione przestęstwo. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.