reklama
kategoria: Polityka
22 luty 2025

Płacimy i będziemy płacić abonament za internet satelitarny dla Ukrainy

zdjęcie: Płacimy i będziemy płacić abonament za internet satelitarny dla Ukrainy / fot. PAP
fot. PAP
Polska kupiła Starlinki, które przekazała Ukrainie. Płacimy i dalej będziemy płacić abonament za internet satelitarny dla Ukrainy - podkreślił w sobotę we wpisie na platformie X wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
REKLAMA

Wicepremier odniósł się do doniesień agencja Reutera mówiących, że przedstawiciele administracji Trumpa grozili Ukrainie natychmiastowym odcięciem od orbitalnej sieci łączności Starlink, jeśli Kijów nie zgodzi się na umowę o podziale zysków z ukraińskich zasobów naturalnych.

Gawkowski przypomniał, że to Polska kupiła Starlinki, które przekazała Ukrainie.

"Płacimy i dalej będziemy płacić abonament za internet satelitarny dla Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, że ktoś może zdecydować się na zerwanie umowy biznesowej za usługę komercyjną, której stroną jest Polska" - zaznaczył.

W sobotę agencja Reutera podała - powołując się na trzy wtajemniczone źródła - że amerykańscy oficjele zaczęli grozić "natychmiastowym odcięciem" od satelitarnej sieci, na której polega ukraińskie wojsko, tuż po tym jak prezydent Wołodymyr Zełenski odmówił podpisania umowy o minerałach podczas wizyty szefa resortu finansów Scotta Bessenta. Groźbę tę miał ponowić również podczas czwartkowych rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.

Jak powiedziało jedno ze źródeł agencji, odcięcie Ukrainy od sieci stanowiłoby "potężny cios" dla ukraińskiej armii.

Według opublikowanego przez brytyjski "Daily Telegraph" projektu umowy dotyczącej ukraińskich złóż, której podpisania odmówiła Ukraina, miała ona zakładać oddanie USA 50 proc. zysków z eksploatacji metali ziem rzadkich i innych zasobów naturalnych. Umowa miała również zakładać, że wszelkie spory byłyby rozwiązywane przez sąd w Nowym Jorku.

Zestawy Starlink to mobilne routery zapewniające dostęp do satelitarnego internetu, produkowane przez jedną z firm amerykańskiego miliardera Elona Muska (obecnie stoi on na czele nowoutworzonego w USA Departamentu ds. Efektywności Rządu). Około 85 proc. z 20 tys. terminali działających w Ukrainie zostało w całości lub częściowo sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym przez rządy USA, Wielkiej Brytanii i Polski. Polska na bieżąco finansuje także utrzymanie tych systemów. (PAP)

ak/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iława
0.5°C
wschód słońca: 06:40
zachód słońca: 17:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iławie

kiedy
2025-03-21 18:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-21 20:30
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany