25 wrzesień 2022

Populacja cietrzewi maleje; w Polsce jest ich tylko 200-300 sztuk

zdjęcie: Populacja cietrzewi maleje; w Polsce jest ich tylko 200-300 sztuk / fot. PAP
fot. PAP
W latach 70-tych ub. wieku w Polsce żyło ok. 30 tys. cietrzewi, a teraz tylko 200-300 osobników - mówi ornitolog, współautor filmu „Kohut”, który powstał podczas badań nad tymi zagrożonymi wyginięciem ptakami. Nakręcono go w Tatrach - jednej z głównych ostoi tego gatunku w kraju.
REKLAMA

Prezentacja dokumentu odbyła się w niedzielę wieczorem w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Michał Adamowicz, współautor filmu, ornitolog, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania polskiej populacji cietrzewia i członek Komitetu Ochrony Kuraków powiedział PAP, że tatrzańska populacja cietrzewi bytująca po polskiej stronie gór liczy zaledwie 30-40 osobników. Zaznaczył, że w Tatrach populacja cietrzewi maleje, ale i tak odbywa się to znacznie wolniej niż w innych miejscach w Polsce.

Wyjaśnił, że w górach tych największym zagrożeniem dla cietrzewi, oprócz drapieżników, jest "presja turystyczna", zwłaszcza narciarska, kiedy na wiosnę odbywają się gody cietrzewi, czyli tokowiska.

"W Tatrach leży w tym okresie śnieg, z którego korzystają narciarze. Niestety zdarza się, że poruszają się oni poza wyznaczonymi trasami, płosząc te rzadkie ptaki" - opowiadał. A to - jak podkreślił - jest ten moment w roku, który decyduje o rozmnażaniu i przyszłej populacji. "Dlatego jest tu szczególna rola parku (Tatrzańskiego Parku Narodowego - PAP) w ochronie gatunku” – podkreślił Adamowicz.

Jak ocenił współautor filmu, populacja cietrzewia jest w Polsce "w bardzo złej kondycji". Obecnie - jak się szacuje - zostało tylko od 200 do 300 osobników w naszym kraju, a jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku żyło u nas blisko 30 tys. tych ptaków. Wyjaśnił, że populacja zaczęła drastycznie się kurczyć przez drapieżniki oraz na skutek zniszczenia siedlisk lub ich przekształcenia.

Największą ostoją cietrzewi w Polsce są góry Izerskie oraz Karkonosze w Sudetach.

„W górach populacja cietrzewia ma się nieco lepiej, ponieważ zarówno w Tatrach, jak i w Sudetach jest jeszcze mniej czynników destrukcyjnych i tutaj jest największa szansa na przetrwanie cietrzewi, o ile nie przeszkodzi presja turystyczna i narciarska” – ocenił ornitolog.

Autor koncepcji filmu Filip Chudzyński zwrócił uwagę, że cietrzew jest ptakiem trudnym do zaobserwowania, dlatego w filmie nazywany jest ptakiem – duchem.

„Film realizowaliśmy w całych Tatrach - zarówno Wysokich, jak i Zachodnich, powyżej górnej granicy lasu. Cietrzew najbardziej widoczny jest podczas tokowisk na przełomie marca i kwietnia, kiedy pięknie się eksponuje i jest wówczas świetna okazja do podziwiania go” – mówił Chudzyński.

Jarosław Rabiasz z Działu Badań i Monitoringu Tatrzańskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że populacja cietrzewi w Tatrach jest stale monitorowana i obserwowanych jest sporo tokowisk, czyli miejsc godowych.

Cietrzew został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iława
0.5°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:27
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iławie

kiedy
2022-12-08 20:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 16:00
miejsce
Iławskie Centrum Kultury -...
wstęp biletowany